Tegevteenistusse kandideerimine ja nõuded

Kaitseministeeriumi valitsemisalas töötab ca 5000 inimest, kellest neljandik on tsiviilteenistujad. Nii elukutseliste sõjaväelaste, ametnike kui ka teenistujate suurem eesmärk on suurendada Eesti kaitsevõimet ja koostööd NATOs.

Kandideerimine

  • avaliku konkursiga
  • sisekonkursiga
  • otsepakkumise kaudu

Üldjuhul täidetakse vaba ametikoht avaliku konkursiga, mida ei korraldata avaliku teenistuse seaduses sätestatud juhtudel. Sisekonkurss korraldatakse juhul, kui asutuse teenistuses olevate teenistujate haridus, töökogemus, teadmised, oskused ja isikuomadused vastavad teenistusülesannete täitmiseks kehtestatud nõuetele määral, mis võimaldab neil vabal ametikohal täita teenistusülesandeid paremini, kui avalikult väljakuulutatud konkursil osalevatel isikutel.

Otsepakkumist kasutatakse värbamisel avaliku konkursi luhtumisel 120 kalendripäeva jooksul ning teenistuskoha täitmisel, millele oluliselt sarnasele teenistuskohale on konkurss alles toimunud ning millel osalenud isikutest on koostatud paremusjärjestus ning mille toimumisest ei ole möödunud üle 150 kalendripäeva. Otsepakkumise võib teha paremusjärjestuses olevatele isikutele, kes on andnud selleks nõusoleku.

Meie põhimõtted ametikohale värbamisel

  • Lähtume sinu avaldatud teabest ning avalikest allikatest.
  • Eeldame, et võime suhelda sinu soovitajatena nimetatud isikutega.
  • Küsime sinu kirjalikku nõusolekut, et hankida sinu kohta teavet varasematest töö-, teenistus- ja õppimiskohtadest.
  • Sul on õigus teada, milliseid andmeid oleme sinu kohta kogunud.
  • Sul on õigus tutvuda meie kogutud andmetega ning esitada selgitusi või vastuväiteid.
  • Teiste kandidaatide andmeid ei avaldata.
  • Kui sa ei osutunud valituks, säilitame sinu andmed vaidlustamistähtaja lõpuni. Juhul, kui soovime neid kauem säilitada, küsime selleks luba.
  • Sinu andmed on juurdepääsupiiranguga teave, millele kolmandad isikud (sh pädevad asutused) pääsevad ligi ainult seaduses sätestatud juhtudel.

Tegevteenistus

Tegevteenistus on avaliku teenistuse eriliik, sarnaselt politsei- ja päästeteenistusele. Tegevväelased töötavad sõjaväelise auastmega ametikohtadel, mis eeldavad kaitseväe nõuetele vastavaid teadmisi, oskusi, vilumusi ja hoiakuid.

Kaitseväe põhitegevus hõlmab mitmeid valdkondi, sealhulgas ajateenijate väljaõpet, haldust, logistikat, IT-d ja sidet, küberkaitset, meditsiini, kommunikatsiooni ning palju muud.

Tegevteenistusse asumise nõuded

Tegevteenistusse kandideerimise sammud

Tervisenõuetele vastavuse hindamine

Kaitseväes hinnatakse sinu vastavust tegevväelase tervisenõuetele.

Terviseseisundi hindamisele suunab sind värbamispartner, kes annab ka juhised vajalike dokumentide kohta. Hindamine toimub siis, kui oled kandideerimisel jõudnud järgmisesse etappi. Sobiv kuupäev leitakse koostöös värbamispartneriga. Terviseseisundi hindamist ei ole vaja teha   kui sul on kehtiv otsus varasemast kaitseväes tehtud tervisekontrollist. Ajateenijate puhul teeb otsuse väeosa arst.

Terviseseisundi hindamisele tulles võta kaasa kehtiv ID-kaart või pass.  Vereanalüüside tegemiseks ei tohi süüa ega suitsetada vähemalt 4 tundi enne komisjoni minekut. Vett või magustamata teed võib juua ning see on isegi soovitatav.

Kehaliste võimete kontrolltest (KVKT)

Tegevväelase elukutse eeldab head füüsilist vormi. Seetõttu hinnatakse enne tegevteenistusse asumist sinu sportlikku vormi kehaliste võimete kontrolltestiga (KVKT). Edaspidises teenistuses oled tegevväelasena kohustatud sooritama KVKT vähemalt üks kord kalendriaastas, mille viib läbi kaitsevägi.

Sind suunatakse KVKT-le pärast terviseseisundi hindamise läbimist. Infot testimise aja, koha ja sellega seotud detailide kohta saad värbamispartnerilt või oma tulevasest teenistuskohast (kaitseväe või Kaitseliidu struktuuriüksusest või malevast).Kaitsevägi teavitab värbamispartnerit kandidaadi KVKT hindamise tulemustest.

Testi läbiviimise reeglid

  • Kõik harjutused tuleb sooritada järjest.
  • Harjutuste järjekorda ei muudeta.
  • Puhkepaus kahe harjutuse vahel on vähemalt 10 minutit.

KVKT loetakse sooritatuks, kui saad iga harjutuse eest vähemalt 60 punkti ja kokku vähemalt 180 punkti. Iga harjutuse tulemus arvestatakse ümber punktideks, mis seejärel summeeritakse.

Kehaliste võimete kontrolltesti ei pea tegevteenistusse asumisel uuesti sooritama, kui sinu vormi on hinnatud viimase 180 päeva jooksul ja tulemused vastasid nõuetele.