Reservteenistus

Kaitseväe põhijõuks kriisiolukordades on reservis olevatest isikutest moodustatud üksused.
Reservteenistuse puhul on tegemist teenistuse liigiga, kus reservis olevat isikut rakendatakse riigi sõjalise kaitsemisega seotud ülesannete täitmisele kaitseväes.

Mis on reservteenistus?

Reservteenistus on reservis oleva isiku poolt kaitseväeteenistuskohustuse täitmine õppekogunemisel ja lisaõppekogunemisel. Reservteenistuses olev isik on reservväelane, keda rakendatakse seaduses ettenähtud tähtaja jooksul kohustuslikus korras riigi sõjalise kaitsmisega seotud ülesannete täitmisele kaitseväes.

Reservteenistus on kohustuslik ning seda reguleerib kaitseväeteenistuse seadus.

Reservis olev isik ja reservväelane

Reservis olevad isikud on 18–60-aastased mehed ning kaitseväekohustuse võtnud naised, kes ei ole kutsealused ega teeni parasjagu aja- või asendusteenistuses. Reservväelane oled ainult reservteenistuses osaledes, näiteks õppekogunemistel.

Kuidas toimub reservteenistusse kutsumine?

Reservteenistusse kutsub sind kaitsevägi, lähtudes üksuste väljaõppe plaanidest ning uuendustest varustuses ja relvastuses. Kriisiolukorras moodustavad kaitseväe põhijõu reservis olevatest isikutest koosnevad üksused, kes kutsutakse reservteenistusse vastavalt vajadusele.

Õppekogunemine ja lisaõppekogunemine

Õppekogunemine on kaitseväe korraldatav sõjaväeline väljaõpe, mille jooksul korratakse ja täiendatakse omandatud teadmisi ja oskusi, harjutatakse üksuste koostegevust, harjutatakse üksuste tegevust sõjalisevalmisoleku tõstmisel.

Lisaõppekogunemine on kaitseväe korraldatav mobilisatsioonivalmiduse kontroll, mille käigus võib reservväelasele muuhulgas anda sõjaväelist väljaõpet.

Kuhu reservväelane kuulub ja kuidas seda kontrollida?

Reservväelane saab oma üksuse, ametikoha ning kontaktandmete kohta infot kontrollida kaitseväeteenistuse veebis. Seal kuvatakse isiklikud andmed, sh määratud ametikoht ja kuuluvusüksus.

Milline on Kaitseressursside Ameti roll reservteenistuse läbiviimisel?

Kaitseressursside Amet on ühenduslüli reservis oleva isiku ja sõjaaja üksuse vahel. Me koordineerime ja korraldame reservteenistusega seotud administreerivaid tegevusi, näiteks reservis olevate isikute pöördumistele vastamine. Lisaks oleme kaitseväele oluline abijõud sõjaaja ametikohale nimetamisel, teavitamistel ning õppekogunemise ja lisaõppekogunemisega seotud toimingute tegemisel.

Vaata lisaks: Kaitsevägi | Õigusaktid ja eeskirjad ->.

Reservteenistust puudutavad küsimused ja probleemid

Kui sa ei leidnud kodulehelt vastust oma küsimusele, soovitame vaadata lisainfot ka kaitseväe kodulehelt. Kui sul on endiselt küsimusi, kirjuta või helista

Kaitseressursside Amet

E-R 08.15-17.00