Eesti kaitseväelased õpetamas Ukraina sõdureid. Foto: lpn Mihkel Leis/Kaitsevägi
Mis on väljaõppemissioon Interflex?
Interflex on Ühendkuningriigi juhtimisel korraldatav rahvusvaheline sõjaline väljaõppemissioon eesmärgiga aidata Ukraina sõdureid väljaõppes ning parandada nende võitlusvõimekust. Missioon algatati 2022. aasta suvel vastuseks Venemaa täiemahulise sõja algusele.
Interflex on osa suuremast rahvusvahelisest toetuskavast, milles osalevad ka mitmed teised riigid, sealhulgas Kanada, Uus-Meremaa, Holland, Taani ja teised NATO liitlased. Ühendkuningriik pakub väljaõppeks mitmekülgseid lahendusi:
- jalaväe taktika ja võitlusoskused;
- meditsiiniline väljaõpe lahinguväljal;
- laskerelvade ja sõjatehnika kasutamine;
- linnalahingu taktikad ja kaitsevõtted;
- miinide ja lõhkematerjalidega toimetulekuoskused.
Missioonil osalevate riikide instruktorid töötavad Ukraina sõduritega Ühendkuningriigi territooriumil. Lühikese ajaga viiakse läbi intensiivne treening, et saavutada uusi enesekindluse tasemeid, sh lihvida oskusi, teadmisi ja kogemusi.
Interflexi missioon on üks paljudest algatustest, mis on loodud selleks, et pakkuda Ukrainale kriitilist sõjalist abi ja tuge Ukraina sõjalistele jõupingutustele Venemaa täiemahulise agressiooni vastu.
Kandideerimine
Instruktorkoosseisu kuuluvate reservväelaste rotatsioonide komplekteerimise keskse koordinatsiooniga tegeleb Kaitseressursside Amet (KRA, hr Olavi Tonska, olavi.tonska@kra.ee).
Instruktorkoosseisu kuuluvate tegevväelaste rotatsioonide komplekteerimist koordineerib Kaitseressursside Amet (KRA, hr Indrek Süvaorg, indrek.suvaorg@kra.ee ).
Tegevväelaste kandideerimise protsess:
- oma väeosa ülema nimele sooviavaldus osalemaks Interflexil;
- väeosa ülema kooskõlastus;
- edasine täpsustav koordinatsioon oma väeosa personalijuhiga.
Toetus
Reservväelasele makstakse reservteenistuses oldud aja eest toetust, mille ulatus ja maksmise kord on kehtestatud valitsuse määrusega. Toetust makstakse alates õppekogunemise kutsel näidatud kohta saabumise päevast kuni õppekogunemisel osalemise lõppemiseni.
Reservväelasele makstakse õppekogunemisel osalemise aja eest toetust olenevalt ametikoha põhiliigist järgmiselt:
- sõdur – 37 eurot päevas;
- allohvitser – 40 eurot päevas;
- ohvitser – 50 eurot päevas.
Välisriiki kauemaks kui 14 päevaks saatmise korral makstakse reservväelasele lisatoetust 10 eurot päevas kuni välisriigis viibimise lõppemiseni.
Reservväelasele, kellega on Kaitsevägi sõlminud kokkuleppe üldise kaitsevalmiduse ajal toimuva õppekogunemise ajal teiste reservväelaste sõjaväelise väljaõppe juhendamiseks või muu riigi sõjalise kaitse ettevalmistamiseks vajaliku koolituse korraldamiseks, makstakse lisaks lõikes 1 nimetatud toetusele juhendamise või koolituse ajal lisatoetust 50 eurot päevas.
Interflexi kajastus
Kaitsevägi | Uus rotatsioon kaitseväe instruktoreid siirdub Ühendkuningriiki ukrainlasi õpetama
Kaitseministeerium | Eesti liitub Ukraina väljaõppemissiooniga Interflex