Teenistus 2. jalaväebrigaadis

Teenistus 2. jalaväebrigaadis

Oktoobris alustab ajateenistust üle 900 noore. Teenistusse asutakse kaitseväe väljaõppekeskustes üle Eesti. Algav ajateenistus kestab 8 kuud ja selle raames õpetatakse välja tulevased kaitseväe spetsialistid.

Sisukord

Elukorraldusest 2. jalaväebrigaadis

Sinu esimene päev kaitseväes algab bussisõiduga linnakusse ning möödub peamiselt varustust saades ning sisse elades. Esimesel nädalal tutvustatakse Sulle kaitseväes kehtivaid reegleid, väeosa sisekorda ning rivis õigesti liikumist. Lisaks sooritad esimesel nädalal kehaliste võimete kontrolltesti, mille jaoks on soovitatav juba varem harjutada ja trenni teha.

Peagi õpid, et ajateenistuse argipäevad algavad hommikuvõimlemisega ning lõppevad rivistusega Taara linnaku riviplatsil. Vabal ajal saad suhelda lähedastega või kasutada Taara linnaku mitmekülgseid sportimistingimusi.

Esimesed ajateenistuse nädalad on huvitavad, kuid kindlasti intensiivsed, sest toimub sõduri baaskursus. Selle aja jooksul õpid hulganisti üksiksõdurile vajalikke oskusi alates teenistusrelva käsitsemisest esmaabi ja topograafiani. Kuna esimesed nädalad on täis õppetööd ja kaitseväega harjumist, ei ole alguses vaba aega ülemäära palju, kuid piisavalt, et õhtusel ajal lähedastega suhelda ja muljeid jagada.

Kui Sul jääb järgnevaid peatükke ja sisekorraeeskirja lugedes midagi ebaselgeks, siis saad vajadusel ühendust võtta 2. jalaväebrigaadi veebliga, staabiveebel Helari Pilvega, tel 5884 3849.

Üles

Milline on ajateenistusse asumise päev?

Ajateenistusse asumise päev algab kutsel näidatud kogunemiskohas, kuhu pead ilmuma õigel ajal. Kogunemiskohas pead esitama isikut tõendava dokumendi ning end registreerima. Soovi korral võid eelneval kokkuleppel Kaitseressursside Ametiga minna ise määratud väeossa kohale. Kokkuleppe sõlmimiseks tuleb aga pöörduda ameti kliendikonsultandi poole, kelle kontaktid leiad kutselt.

Kogunemiskohta võid kaasa võtta pereliikmed ja lähedased, et nendega hüvasti jätta. Pärast registreerimist ja kutsealuste kontrollimist, saad endale isikukaitsevahendid ning asud bussiga väeosa poole teele. Väeosas vaadatakse üle Sinu kaasa võetud esemed, läbid arstliku läbivaatuse ning saad kätte isikliku varustuse. Lisaks sööd oma esimese sõdurilõuna, kohtud teiste ajateenijatega ning saad teada, kus on Sinu voodi ja sõdurikapp. Õhtul magad oma esimese öö kasarmus, ajateenistuses. Kindlasti on esimese päeva õhtul ka aega, et suhelda oma lähedastega.

Pane tähele, et kui Sul on pärast arstlikku komisjoni tekkinud tõsisemaid terviseprobleeme, mis võivad takistada ajateenistusse asumist, siis anna sellest varakult (mitte hiljem kui kogunemiskohas) teada ning esita haigust kinnitavad dokumendid. Kui Sul on karantiinikohustus, st nakkuskahtlus või hiljuti diagnoositud Covid-19, siis palun võta enne kutsumise päeva kindlasti ühendust meie kliendikonsultandiga (kontakti leiad oma kutselt), et temaga edasised sammud kokku leppida.

Kuperjanovi jalaväepataljoni tutvustav video uutele kutsealustele

Kus väeosad asuvad?

 1. jalaväebrigaad tegutseb peamiselt Võrus paiknevas Taara linnakus, mille asukoht on kaardil tähistatud mustalt.


Üles

Mis ajada korda enne teenistusse asumist?

 • Enne teenistusse asumist mine esmalt kaitseväeteenistuse veebi ja veendu, et seal on sinu õige pangakonto number. Kaitsevägi kannab sinna edaspidi ajateenija toetuse. Kui kaitseväeteenistuse veebis kontonumbrit ei ole või see on vale, siis sisesta õige number.
 • Kui oled üliõpilane, siis ära unusta akadeemilise puhkuse vormistamist – nii säilib sinu õppekoht ja saad peale teenistust õpinguid jätkata.
 • Tööl käies teata oma tööandjale, millal sa teenistusse asud ja millal ajateenistuse tõenäoliselt lõpetad. Tööandja peab töösuhte peatama ajaks, mil sa teenistuses viibid. Kui sa tööandjaga teistsugusele kokkuleppele ei jõua, siis pead pärast ajateenistust kohe tööle naasma. Tasub aga teada, et seni tööl välja teenitud puhkusepäevad ei aegu ning kui sa neid enne teenistusse asumist välja ei võtnud, siis võid seda teha tööle naastes, pead vaid tööandjale õigeaegselt puhkuseavalduse esitama. Loe lähemalt.
 • Kui sul on laenukohustusi, siis ajateenistuse ajaks saad peatada õppelaenu põhiosa tagasimaksmise. Intressi tasub sel ajal riik. Soodustuse taotlemiseks pead esitama pangale taotluse koos kaitseväe tõendiga ajateenistusse asumise kohta. Tõend küsi kaitseväest kohe pärast ajateenistusse asumist ja esita see koos taotlusega pangale. Laenu tagasimaksmine peatub pangale tõendatud taotluse esitamise päeval, kuid mitte enne ajateenistuse algamist. Samuti ei saa maksepuhkust taotleda tagantjärgi.
 • Ka teiste laenukohustuste puhul tasub laenuandjaga enne ajateenistust ühendust võtta, eriti juhul, kui sul võib tekkida makseraskusi. Pead aga arvestama, et riik tagab vaid õppelaenu, teised kohustused oled võtnud omal vastutusel.
 • Kui oled lapsevanem, siis ajateenija lapsel on õigus ajateenija lapse toetusele. Toetust saab taotleda. Taotluse saad elektrooniliselt esitada sotsiaalkindlustusameti iseteeninduskeskkonnas või e-posti aadressil  info@sotsiaalkindlustusamet.ee. Hüvitise taotlemisest loe lähemalt ka sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.

Üles

Mida kaasa võtta?

Ajateenistusse asudes võta kindlasti kaasa:

 • ID-kaart või pass, mis kehtiks ajateenistuse lõpuni
 • Juhiluba (olemasolul)
 • Immuniseerimispass (olemasolul)
 • Isikliku pangakonto number
 • Isiklikud hügieenitarbed: hambahari ja –pasta, seep, dušigeel, habemeajamisvahendid
 • Aluspesu

Lisaks kohustuslikele asjadele tasub teenistusse kaasa võtta:

 • Spordijalanõud: kaitseväe tossud on head, kuid kindlasti on jalasõbralikumad juba sisse kantud spordijalatsid;
 • Käekell: odav valgustuse ja äratusega kell aitab olla õigel ajal õiges kohas. Võimalusel soeta käekell, mis on veekindel;
 • Taskunuga ja tumedat värvi teip: taskunuga aitab metsas toimetada, teip on kasulik näiteks seljakotirihmade kinnitamiseks;
 • Tagavarasokid: kuigi saad sokid ka kaitseväe poolt, siis väike varu ei tee paha. Soovitavalt võta kaasa musta värvi sokid;
 • Magusat ja soolaseid snäkke: šokolaadi, kommi, küpsiseid, näkileibu ja muud head ja paremat kulub teenistuses märkimisväärses koguses. Eriti pikkades ja väsitavates metsalaagrites;
 • Väike peegel: nii näed igas olukorras hea välja ja saad alati näomaskeeringut kontrollida;
 • Rasvane näokreem: kreemi on hea kasutada camo ehk näomaskeeringu aluskreemiks. Tänu kreemile ei lähe värv nahapooridesse ning näo saab hiljem hõlpsamalt puhtaks. Hästi sobib näiteks NIVEA kreem lapikus sinises karbis;
 • Niisked salvrätid ja/või puhastuslapid, vatitikud, beebitalk: niiskeid salvrätikuid on hea metsas kasutada camo eemaldamiseks ning isiklikuks hügieeniks. Beebitalk aitab hõõrdumise vastu;
 • Suur saunalina: kaitseväe poolt saad kuivatamiseks väikese rätiku, suure rätiku saad kuivatamiseks soovi korral ise kaasa võtta;
 • Pesuvõrk: leiad tänu pesuvõrgule oma asjad kiiremini ühisest pesumasinast üles;
 • T-särgid: kaitseväest saadud t-särgid on head ja hingavad, kuid alati on hea, kui on olemas ka varusärgid. Soovitavalt võta kaasa särgid, mis sarnanevad kaitseväe vormi värvidele;
 • Vajalikud vitamiinid, plaastrid: lisaks plaastritele ja vitamiinidele, mis rännakutel kasuks tulevad, on kasulik kaasa võtta ka niit-nõel ja veekindel marker;
 • Elektroonikavahendid: vaba aja täitmiseks võid kaasa võtta näiteks sülearvuti ja fotoaparaadi. Metsas tuleb kasuks ka akupank;
 • Kindad: hea on kaasa võtta töökindad, mis ei muutu niiskeks.

Keelatud on:

 • Relvad ja laskemoon
 • Lõhkematerjal, pürotehnilised tooted, plahvatusohtlikud ja kergestisüttivad ained
 • Ohtlikud kemikaalid ja toksilised ained
 • Ravimid, mille omamist ei ole lubanud väeosa meedik
 • Alkohol, narkootilised ja psühhotroopsed ained
 • Hasartmängud

Kas kaasa tohib võtta süle- või tahvelarvuti, fotoaparaadi vm isiklikke side- ja elektroonikavahendeid?

Võib küll. Isiklike side- ja elektroonikavahendite kasutamine on lubatud, kuid nende kasutamist reguleerib väeosa sisekord. Üldjuhul võib neid kasutada väljaõppest vabal ajal.

Pea meeles, et side- ja elektroonikavahendite, sh mobiiltelefoni kasutamine ei tohi ohtu seada Sind ennast või teisi ning ei tohi takistada sõjaväelist väljaõpet ja teenistusülesannete täitmist. Lisaks ei tohi kaitseväe territooriumil ilma tegevväelasest ülema loata teha salvestisi, mis annavad teavet riigi kaitsevõime või julgeoleku kohta.

Milliseid teisi isiklikke asju tasub ajateenistusse kaasa võtta?

Üldine reegel asjade kaasavõtmisel on: võta kaasa nii vähe kui võimalik ning nii palju kui vajalik. Asu teenistusse, selgita väeosas välja millistel tingimustel, kus ja kuidas isiklikke asju kasutada ning hoida saab. Isikliku sõdurikapi maht on piiratud ning suurema osa sellest võtab enese alla varustus. Lisaks tasub meeles pidada, et isiklike asjade kasutamine ei tohi takistada teenistusülesannete täitmist ega seada teisi ohtu.

Isiklikke riideid ei ole üldjuhul mõistlik kaasa võtta, erandiks on need riided, millega esimesel päeval väeossa tuled, samuti võid kaasa võtta aluspesu, sokke ja varu t-särke. Nagu üleval olevas nimekirjas välja toodud, võid kaasa võtta ka vitamiine ja plaastreid. Nii-öelda mugavusvarustust saad vajadusel alati lasta enesele külastuspäevadel järele tuua.

Üles

Mis veel kasuks tuleb?

Enne ajateenistusse tulemist tasub korralikult läbi mõelda, mis on vaja enne teenistust korda ajada. Tasub seada ka isiklikke eesmärke – mida Sa tahaksid ajateenistuses saavutada, mida edasisse ellu kaasa võtta, kuidas vaba aega täita jne. Kui oled noormees, siis pead läbima ajateenistuse nagunii, mistõttu on mõistlik oma ajast kaitseväes juba võtta maksimum. Naudi ajateenistust ning ära unusta kaasa võtmast meeskonnavaimu, head tuju ja huumorimeelt.

Et esimesel nädalal kehaliste võimete test edukalt läbida, tuleb kasuks ka sportimisharjumus. Eriti hea, kui oled enne ajateenistust harrastanud kestvusalasid.

Lisaks kaitseressursside ameti kodulehele (millel sa hetkel asud) tasub põhjalikumat tutvust teha ka kaitseväe kodulehe ja Sõdurilehega Facebook’is

Tutvu Kaitseressursside Ameti ja Kaitseväe kodulehtedega kra.ee ja mil.ee ning loe oma teenistuskoha kohta. Mida rohkem eesseisva teenistuse kohta tead, seda kindlamalt ennast tunned.

Üles

Milline varustus antakse ajateenijale?

Esimestel päevadel kaitseväes, antakse Sulle isiklik varustus, mille heakorra ja säilimise eest Sa ka ise vastutad. All on kirjas loetelu asjadest, mis varustuse hulka kuuluvad. Sõltuvalt erialast ja väeüksusest võib see nimekiri olla pikem, samuti ei pruugi Sa saada nimekirjas loetletud koguseid kätte kohe esimesel päeval, kui selleks ei ole vajadust.

Välivormi komplektid: 2 jakki, 2 paari pükse, 1 püksirihm, 1 välivormi müts ja üks skautmüts ja 1 kiivrialune müts. Lisaks 4 T-särki, fliis või sviiter ja 2 paari poolsaapaid.
Talvine välivorm: 1 jope, 1 paar pükse, 1 müts
Vihmaülikond (jakk ja püksid) ja 1 paar saapakatted
Soe aluspesu: 2 sooja aluspesu särki ja 1 paar pükse
Sokid: 3 paari poolvillaseid ja 7 paari froteesokke
Sportimiseks: pikk ja lühike spordidress, spordijalatsid
Kindad: labakindad ja sõrmkindad 2 paari (suve ja sügise omad)
Pesemistarbed: 1 paar plätusid, hügieenitarvete kott ja 4 käterätikut
Muu varustus: 1 nuga, söögiriistade komplekt, pealamp, vormihoolduskomplekt ja kõrvatropid

Üles

Vlogijad-blogijad ajateenistusest

Kui on küsimusi, millele Sa meie kodulehelt vastust ei leidnud, kirjuta info@kra.ee

HEAD TEENISTUST!
Üles

Viimati uuendatud: 06/11/2023