Parim aeg ajateenistuseks on kohe pärast kooli, siis kui gümnaasiumi või kutsekeskhariduse tunnistus käes. Selleks tasub Kaitseressursside Ametiga ühendust võtta juba lõpuaasta teisel trimestril. Vabatahtlikult saavad ajateenistusse asuda ka naised. Kui teenistus on varakult läbitud, siis on hiljem lihtsam oma teiste eluplaanidega edasi minna, olgu selleks siis kas õpingud, töö või oma pere ja kodu loomine.
Ajateenistusse asutakse kolmel korral aastas ja enne teenistusse asumist hindavad Kaitseressursside Ameti arstid Sinu tervise sobivust ajateenistuseks. Mida suve poole, seda vähem on Sul võimalik teenistuskoha määramisele ise kaasa rääkida, sest populaarsemad väeosad täituvad kiiresti. Väeosadega saad ülevaatlikult tutvuda sellel alamlehel ja veelgi põhjalikumalt kaitseväe lehel. Kaitseväe üksustega soovitame juba enne terviseseisundi hindamisele tulekut tutvust teha, sest küsime kohe pärast hindamist kuhu sooviksid teenistusse asuda. Võimalusel Su sooviga arvestatakse.
Koos ajateenistusse
Taotlusi koos ajateenistusse asumiseks saab järgmise aasta kohta esitada alates 01.10 ning projekti kandideerimistähtaeg lõppeb 31.12.
Taotlus tuleb edastada e-posti aadressile ingrid.sats@kra.ee.
„Koos ajateenistusse“ saab kandideerida sõltumata taustast ja kandideerima ootame klassikaaslasi, koolikaaslasi, vilistlasi, kursusekaaslasi või lihtsalt sõpruskondi alates viiest (5) liikmest. Projektis püsimiseks peab kandideerijate grupi suurus veel kaks nädalat enne kutsumist olema vähemalt viis liiget. Kui mõni liige ei asu ajateenistusse, tuleb projektis jätkamiseks leida grupil uus liige või liikmed. Projektiga on oodatud liituma ka neiud.
„Koos ajateenistusse“ projektiga liitumiseks tuleb edastada nimekiri, kus kajastuvad soovijate nimed ja isikukoodid ning kogu grupi üksuse esimene ja teine eelistus.
Gruppide arv üksuste lõikes on piiratud ja sõltub üksuse suurusest. Üksustesse määramine käib taotluste laekumise järjekorras. Pingerea alguse moodustavad vähemalt viieliikmelised grupid, kelle liikmetel on teenistusse asudes olemas vähemalt keskharidus või olemas põhiharidus koos B-kategooria sõiduki juhtimisõigusega. Projektiga liitunud suunatakse 11-kuulisse ajateenistusse eelistatult 29. nädalal ehk juulikutse ajal.
Kaitseressursside Amet edastab kandideerijatele jooksvalt kandideerimiskinnituse koos vajaliku infoga. Lõplik pingerida selgub pärast seda, kui kõigi projektis osalejate tervisesesundi vastavus kaitseväeteenistuskohustuslase tervisenõuetele on hinnatud ja nad vastavad tervisenõuetele. Hindamised viiakse läbi üldjuhul märtsi lõpuks. Ajateenistusse kutsumise otsus (nädal, aasta) väljastatakse reeglina kohe pärast tervise hindamist.
Kui grupp soovib 11-kuulisse teenistusse asuda 3. nädalal jaanuarikutsega, siis võimalusel suunatakse grupp teenistusse jaanuaris. Kui grupi liikmetel on omadused, mida Kaitsevägi soovib oktoobrikutses, võidakse grupile teha ettepanek asuda teenistusse 42. nädalal ajateenistusse.
Kaitseressursside Amet kinnitab ja annab tagasiside kvalifitseerumise või mittekvalifitseerumise kohta gruppidele hiljemalt 31. märtsil (kui tähtpäev langeb nädalavahetusele või riigipühale, siis sellele järgneval nädala esimesel tööpäeval). Hiljemalt 30 päeva enne ajateenistuse algust edastab Kaitseressursside Amet teate teenistuskoha ja ilmumisaja kohta.
Projekti kvalifitseerunutele tagatakse Kaitseväe poolt sõduribaaskursuse läbimine koos. See, kas ajateenijad saavad paiknema ühes toas või samal korrusel, sõltub KV võimalustest. Distsipliini rikkumiste korral on Kaitseväel õigus ajateenistuse ajal projektiga teenistusse asunuid ümber määrata.
Kandideerimise piirangud ja lisatingimused
Grupp saab märkida esimesena ja teisena eelistatud üksuse ajateenistuse läbimiseks st grupi sees ei saa liikmed eelistada erinevaid üksusi. Grupid ei saa eelistada teenistuse asukohta üksuse sees (nt 1. jalaväebrigaad Tapa vs Jõhvi). Kui amet ei saa esimese eelistusega arvestada, siis tagatakse võimalusel teine eelistus ja kui ka see ei ole võimalik, siis on grupil võimalik kas anda uus eelistus või loobuda. Gruppe teavitatakse nende paiknemisest pingereas.
Grupp, kes soovib koos ajateenistusse asuda erioperatsioonide väejuhatusse või küberväejuhatusse, kinnitatakse pärast seda, kui kõik grupi liikmed on läbinud üksuse juures katsed ja osutunud valituks. Kandideerimise info on leitav erioperatsioonide väejuhatuse kohta https://estsof.ee/ajateenistus/ ja küberväejuhatuse kohta https://mil.ee/uksused/kubervaejuhatus/ajateenistus-kubervaejuhatuses/).
Küsimuste korral kirjuta projektijuht Ingrid Satsile ingrid.sats@kra.ee või helista tel 5331 2207.
Kõrgharidusõpingud
Kui tahad enne teenistusse asumist astuda kõrgkooli ning soovid ajapikendust, siis pead pärast sisse saamist meile ajapikenduse taotluse esitama. Põhjalikult saad õpingutega seotud ajapikenduste kohta lugeda kõrgharidusõpingute alamlehelt.
Kui Sul kõrgkooli astumine ebaõnnestub, siis pead minema ajateenistusse järgmise aasta jaanuaris või juulis, mistõttu on riskide maandamiseks alati mõistlik ajateenistuses ära käia kohe peale gümnaasiumi lõppu omal algatusel nagu üle poole kõigist ajateenistusse asunud kutsealustest seda teeb!
Kui sa siiski soovid saada kõrgharidusõpinguteks ajapikendust, siis tuleb kinni pidada taotluse
esitamise tähtaegadest. Taotluse esitamise tähtajad on:
• Eesti kõrgkooli puhul on taotluse esitamise tähtaeg keskhariduse omandamise aasta 15. september. Taotlust esitades pead arvestama, et ajateenistusse tuleb asuda kolme aasta jooksul õppeasutusse vastuvõtmisest arvates.
• Välisriigi kõrgkooli puhul tuleb taotlus esitada keskhariduse omandamise aastal 30 päeva jooksul immatrikuleerimisest arvates. Taotlusele tuleb lisada kooli tõend immatrikuleerimise ja õppe nominaalaja kohta.
• Kui asud kõrgharidust omandama arsti või õenduse erialal või Sisekaitseakadeemias politsei, piirivalve või pääste erialal, tuleb ajapikendust taotleda 30 päeva jooksul immatrikuleerimisest arvates.
Ajapikendust kõrghariduse õpinguteks saab maksimaalselt kuni selle aasta 1. juulini, mil kutsealune saab 23-aastaseks. Õpingute katkestamisel või lõpetamisel ajapikendus lõppeb.
Kuidas meiega ühendust võtta?
Kaitseressursside Ametiga saad ühendust võtta näiteks kaitseväeteenistuse veebi kaudu, kus saad valida enesele sobiva arstliku komisjoni koha ja aja. Kui kaitseväeteenistuse veebi kasutamine mingil põhjusel Sulle ei sobi, siis võta meiega ühendust info@kra.ee või helista 800 2525 (tasuta infoliin).