Ajateenistusse asumisest

Ajateenistusse asumisest

Meessoost Eesti kodanikud osalevad 17.-60. eluaastani kaitseväekohustuslasena riigikaitses läbides aja- või asendusteenistuse ning osaledes reservõppekogunemistel. Lühidalt kaitseväekohustuse tekkimisest ajateenistusse asumiseni.

Üldist ajateenistuskohustusest

17-aastaseks saamisel tekib Eesti kodanikust noormeestel kaitseväekohustus ning nad kantakse kutsealusena kaitseväekohustuslaste registrisse. Kaitseressursside Amet saadab selle kohta teate isiku rahvastikuregistris olevale e-posti aadressile. Kindlasti tasub üle kontrollida ja vajadusel uuendada oma kontaktid ka kaitseväeteenistuse veebis. 17-27-aastasena on noormees kutsealune aja- või asendusteenistusse asumise või sellest vabastamiseni. Ajateenistuses kaitseväes saab sõjaväelise väljaõppe ning ajateenistusse kutsutakse vanusevahemikus 18-27 (k.a). Ajateenistus on kohustuslik, kui:

Naistel on võimalik omal soovil ajateenistusse asuda ning kaitseväekohustus võtta.

Ajateenistusse mitteilmunud kutsealust võib karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut või arestiga.

Ajateenistusse omal algatusel

Ajateenistusse võid asuda omal algatusel. See on hea võimalus kavandada ajateenistus teadlikult oma eluplaanidesse ja läbida teenistus varakult. Selleks mine esimese sammuna kaitseväeteenistuse veebi ning vali seal endale sobiv terviseseisundi hindamise aeg ja koht. Kui sul kaitseväeteenistuse veebi kasutamise võimalus puudub, siis võid meile ka e-posti, tavaposti või käsiposti vahendusel esitada taotluse ajateenistusse asumiseks.  Taotluse esitaja kutsutakse esimesel võimalusel terviseseisundi hindamisse ja seejärel ajateenistusse.

Sobivat teenistusse asumise aega kavandades arvesta, et ajateenistusse kutsutakse kindlaks määratud aegadel kolm korda aastas ning enne teenistusse asumist pead läbima terviseseisundi hindamise. Kutsealuste seas läbi viidud uuringute tulemused kinnitavad, et parim aeg ajateenistuseks on pärast gümnaasiumi lõpetamist. Pärast teenistust saad keskenduda teistele olulistele väljakutsetele – edasiõppimisele, karjäärile ja pere loomisele.

Vorm nr 2. Kutsealuse taotlus ajateenistusse asumiseks

Kutsealusena on Sul võimalus asuda ajateenistusse omal algatusel. Selleks vali kaitseväeteenistuse veebis endale sobiv terviseseisundi hindamise aeg ja koht või esita taotlus siit alla laetaval vormil.

  • Pärast taotluse esitamist kutsutakse Sind esimesel võimalusel terviseseisundi hindamisele ja ajateenistusse.

    Ajateenistusse asumise aega planeerides arvesta, et ajateenistusse kutsutakse kindlaksmääratud aegadel kolm korda aastas ning enne teenistusse asumist tuleb läbida terviseseisundi hindamine. Ajateenistusse kutsumise aja ja väeosa otsustab Kaitseressursside Amet.

    Loe lähemalt

Terviseseisundi hindamine

Kutsealuse tervis peab vastama tervisenõuetele ja seda hinnatakse enne teenistusse kutsumist Kaitseressursside Ameti terviseseisundi hindamisel. Terviseseisundi hindamisele kutsub sind Kaitseressursside Amet, aga võid ka ise valida endale sobiva terviseseisundi hindamise aja ja koha kaitseväeteenistuse veebis. Kui amet on sulle kutse juba saatnud, siis sa terviseseisundi hindamise aega ja kohta enam ise valida ei saa, kuid võid põhjendatud vajaduse korral taotleda selle muutmist.

Ajateenistusse kutsumine

Ajateenistusse kutsub Kaitseressursside Amet pärast seda, kui sinu terviseseisund on tunnistatud kaitseväeteenistuskohustuslase tervisenõuetele vastavaks. Enne ajateenistusse kutsumise otsuse koostamist võtab ajateenistuse planeerimise peaspetsialist sinuga ühendust sinu poolt antud e-posti aadressi või mobiiltelefoni teel.  

Sulle väljastatakse kaks dokumenti: 

1) otsus ajateenistusse kutsumise ja ajateenistusse asumise aja kohta; 

2) teade ajateenistuskoha ja ilmumisaja kohta.  

Ajateenistusse kutsumise ja ajateenistuse aja (aasta ja nädal) otsustab planeerija lähtuvalt kaitseväe vajadusest, arvestades võimalusel sinu eelistusi. Otsus toimetatakse sulle kätte Eesti teabevärava teenuse kaudu ning saadetakse e-posti aadressile isikukood@eesti.ee. Tutvu kindlasti otsusega, sest otsus loetakse kaitseväeteenistuse seaduse alusel igal juhul kättetoimetatuks 30 päeva möödumisel alates selle saatmisest.

Seejärel, hiljemalt 30 päeva enne ajateenistusse asumise tähtpäeva, teatame sulle sinu ajateenistuskoha (väeosa) ning ilmumise kuupäeva, kellaaja ja aadressi. Teate saadame samuti teabevärava kaudu. Teade ei ole vaidlustatav ja ilmumine määratud kuupäeval, kellaajal ja kohas on sulle kohustuslik!

Kõikide küsimuste ja probleemidega pöördu julgelt oma piirkonna ajateenistuse planeerimise peaspetsialisti poole.  

Ajateenistusse kutsumise infoleht.

Ajateenistusse võta kindlasti kaasa:

  • ID-kaart või pass, mis kehtiks ajateenistuse lõpuni
  • Juhiluba (olemasolul)
  • Immuniseerimispass (olemasolul)
  • Isikliku pangakonto number
  • Hügieenitarbed (hambahari ja –pasta, seep, dušigeel, habemeajamisvahendid)
  • Aluspesu (neid ei ole kaitseväe poolt antavas varustuses)

Asjad, mis on soovituslikud ja mis teevad ajateenistuse läbimise lihtsamaks:

  • Multitööriist (vali lihtne ja soodne!)
  • Must isoleerteip (kotirihmade kinnitamiseks ja rakmete parandamiseks)
  • Sporditeip
  • Rasvane näokreem (maskeeringu alla panemiseks; nt Nivea)
  • Väike peegel (maskeeringute tegemiseks)
  • Paar villaseid sokke
  • Tagavarasokid (6–7 paari, tumedat värvi)
  • Aluspesu ja T-särgid (oliivi)rohelist värvi
  • Soe pesu
  • Pikemad spordialuspüksid
  • Niisked salvrätikud (teevad metsas hügieenitoimingud kiireks ja mugavaks)
  • Beebipuuder ja Sudocrem (hõõrdumise ja villide vastu)
  • Villiplaastrid
  • Pesukotid (et sokid ei läheks pesumasinas kaasvõitlejaga vahetusse)
  • Isiklikud spordijalatsid
  • Veekindel käekell (vali lihtne ja soodne!)
  • Akupank
  • Gaasipõleti (toidu valmistamiseks)
  • Magus kraam (šokolaad, müslibatoon)

Üldine reegel on, et võta kaasa nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik!

Vaata lisainfot ka SIIT

Milline varustus antakse ajateenijale?

Igale ajateenijale antakse ajateenistusse asumisel üle isiklik varustus. All on kirjas loetelu asjadest, mis varustuse hulka kuuluvad. Sõltuvalt erialast ja väeliigist võib see nimekiri olla pikem, samuti ei pruugi ajateenija saada nimekirjas loetletud koguseid kätte kohe esimesel päeval. Näiteks talvevarustus antakse üle jahedamate ilmade tulekul.

Välivormi komplektid: 2 jakki, 2 paari pükse, 1 püksirihm, 1 välivormi müts ja üks skautmüts ja 1 kiivrialune müts. Lisaks 4 T-särki, fliis või sviiter ja 2 paari poolsaapaid.
Talvine välivorm: 1 jope, 1 paar pükse, 1 müts
Vihmaülikond (jakk ja püksid) ja 1 paar saapakatted
Soe aluspesu: 2 sooja aluspesu särki ja 1 paar pükse
Sokid: 3 paari poolvillaseid ja 7 paari froteesokke
Sportimiseks: pikk ja lühike spordidress, spordijalatsid
Kindad: labakindad ja sõrmkindad 2 paari (suve ja sügise omad)
Pesemistarbed: 1 paar plätusid, hügieenitarvete kott ja 4 käterätikut
Muu varustus: 1 nuga, söögiriistade komplekt, taskulamp, vormihoolduskomplekt ja kõrvatropid

Viimati uuendatud: 22/04/2025