Ajateenistusse asumisest

Täpsemat infot ajateenistuse ja erinevate väeosade kohta jagab sulle terviseseisundi hindamisel kliendikonsultant. Sõduri baaskursus ehk esimesed kaks kuud läbitakse kõikides väeosades samadel alustel. Edasine teenistuskäik on seotud sinu oskuste, teadmiste ja kogemustega. Kindlasti maini terviseseisundi hindamisel ka oma väeosa eelistusi – üldjuhul proovitakse igaühele leida sobiv teenistuskoht ja võimalusel sinu soovidega arvestatakse.

Ajateenistusse kutsutakse kolm korda aastas

Planeerides ajateenistusse asumist, arvesta, et kutsumine toimub kolm korda aastas ning enne teenistust tuleb läbida terviseseisundi hindamine.

Kutsealuste seas läbiviidud uuringud kinnitavad, et parim aeg ajateenistusse asumiseks on kohe pärast gümnaasiumi lõpetamist. Nii saad pärast teenistust keskenduda edasiõppimisele, karjäärile ja pere loomisele.

Lõpliku otsuse selle kohta, kuhu ja millal sind ajateenistusse määratakse, teeb Kaitseressursside Amet.

Ajateenistusse omal algatusel

Sa võid asuda ajateenistusse omal algatusel, mis võimaldab sul teadlikult oma eluplaani kavandada ja teenistuse varakult läbida.

Selleks:

  1. Mine kaitseväeteenistuse veebi ja vali endale sobiv terviseseisundi hindamise aeg ja koht.
  2. Täida taotluse blankett ajateenistusse asumiseks.
  3. Kui sul ei ole võimalust kasutada kaitseväeteenistuse veebi, saad taotluse esitada ka e-posti, tavaposti või käsiposti teel.
  4. Pärast taotluse esitamist kutsutakse sind esimesel võimalusel terviseseisundi hindamisele ning seejärel ajateenistusse.

Ajateenistusse kutsumine

Ajateenistusse kutsub Kaitseressursside Amet pärast seda, kui sinu terviseseisund on tunnistatud kaitseväeteenistuskohustuslase tervisenõuetele vastavaks. Enne ajateenistusse kutsumise otsuse koostamist võtab ajateenistuse planeerimise peaspetsialist sinuga ühendust sinu poolt antud e-posti aadressi või mobiiltelefoni teel.  

Sulle väljastatakse kaks dokumenti: 

1) otsus ajateenistusse kutsumise ja ajateenistusse asumise aja kohta; 

2) teade ajateenistuskoha ja ilmumisaja kohta.

Ajateenistusse kutsumise ja ajateenistuse aja (aasta ja nädal) otsustab planeerija lähtuvalt kaitseväe vajadusest, arvestades võimalusel sinu eelistusi. Otsus toimetatakse sulle kätte Eesti teabevärava teenuse kaudu ning saadetakse e-posti aadressile [email protected]. Tutvu kindlasti otsusega, sest otsus loetakse kaitseväeteenistuse seaduse alusel igal juhul kättetoimetatuks 30 päeva möödumisel alates selle saatmisest.

Seejärel, hiljemalt 30 päeva enne ajateenistusse asumise tähtpäeva, teatame sulle sinu ajateenistuskoha (väeosa) ning ilmumise kuupäeva, kellaaja ja aadressi. Teate saadame samuti teabevärava kaudu. Teade ei ole vaidlustatav ja ilmumine määratud kuupäeval, kellaajal ja kohas on sulle kohustuslik!

Kõikide küsimuste ja probleemidega pöördu julgelt oma piirkonna ajateenistuse planeerimise peaspetsialisti poole.

Ajateenistusse mitteilmunud kutsealust võib karistada kuni 300 trahviühiku suuruse rahatrahvi või arestiga.

Ajateenistusse kutsumise infoleht ->

Kõrgendatud toetust makstakse alates üheksandast ajateenistuses viibimise kuust:

  • reamees, madrus – 170 eurot kuus
  • kapral, vanemmadrus – 170 eurot kuus.

Ajateenija toetust makstakse sinu poolt kaitseväeteenistuse veebis esitatud arvelduskontole kuu viimasel tööpäeval.

Kui sind lähetatakse välisriiki kauemaks kui 14 päevaks, saad lisatoetust 10 eurot päevas kuni lähetuse lõpuni.

Ajateenijad saavad üks kord ajateenistuse jooksul taotleda sõidukulu hüvitist puhkusele minekuks kaitseväeteenistuse veebis. Hüvitise taotlemiseks on aega seitse päeva pärast puhkuselt ajateenistuskohta naasmist.

Sõidukulu hüvitist makstakse:

  • 40 eurot, kui elad Rahvastikuregistri andmetel Eestis;
  • 125 eurot, kui elad välisriigis.

Ajateenija toetust ei maksta aja eest, mille vältel ajateenija:

  • puudub omavoliliselt ajateenistuskohast (või õppekogunemise kohast)
  • on distsiplinaararestis

Asendusteenistujale makstakse igakuist toetust teenistuskohta saabumise päevast kuni asendusteenistuse lõppemiseni. Igakuise toetuse suurus on kuu töötasu alammäär.

Ajateenijal ja asendusteenistujal on ravikindlustus. Asendusteenistujal ei kehti järgmised hüved: tagatud majutus ja toitlustus, õppelaenu põhiosa tagasimaksmise peatamise õigus, eluasemelaenu intressi ja juhilubade hüvitis.

Mida ajateenistusse kaasa võtta?