Ajateenistuses tagab eduka toimetuleku regulaarne tervisespordi harrastamine – kasuks tulevad erinevad kestvusalad, näiteks jooksmine ja jalgrattasõit.
Kuidas ajateenistuseks valmistuda?
- Liigu ja tee sporti — eelista autole kõndimist, liftile treppi, telerile ja arvutile aktiivset tegevust värskes õhus ning tegele nädalas 3–4 korda spordiga.
- Toitu tervislikult.
- Sea eesmärgid, mida ajateenistuses saavutada tahad. Ajateenistus on hea võimalus enda arendamiseks.
- Külasta kaitseväe väeosade avatud uste päevi. Need annavad väeosa olmetingimustest ja igapäevaelust väga hea ülevaate.
- Liitu Kaitseliiduga. Kaitseliit annab hea ettevalmistuse ajateenistuseks.
Lisaks on Kaitsevägi Sinu jaoks välja töötanud treeningrakenduse „Spordivägi“, mis võimaldab treenijal olenemata tasemest läbida erineva raskusastmega treeningprogramme, võimalusega saada hiljem rakenduse kaudu oma arengule reaalajas teaduspõhist tagasisidet. Tule ja pane end proovile ka Kaitseressursside Ameti ning Fit-Q koostöös valminud 12-nädalase „Koos vormi“ treeningprogrammiga, mille läbimine aitab Sul saavutada spordialaseid eesmärke ja üldfüüsilise võimekuse testi ajateenistuses edukalt läbida.
Millised on sõjaväelise väljaõppe väljakutsed?
- Ajateenistus algab sõduri baaskursusega, mille jooksul omandab ajateenija lahingülesannete täitmiseks vajalikud põhiteadmised ja -oskused.
- Sõduri baaskursuse jooksul on olulisel kohal üldfüüsiline ettevalmistus: treeningud hõlmavad kogu õppeajast umbes kümnendiku. Lisaks õpivad sõdurid rivilist käitumist ja osalevad erinevatel väliõppustel ning rännakutel.
- Ajateenija hommik algab 20-minutilise hommikuvõimlemisega. Harjutuste hulka kuuluvad näiteks hommikujooks, venitused ja võimlemine.
- Üldfüüsilised treeningud on mitmekülgsed hõlmates vastupidavustreeninguid, jõutreeninguid, sportmänge, takistusriba läbimist ja rännakuid.
- Üldfüüsilisele ettevalmistusele pühendatakse nädalas keskmiselt neli õppetundi.
- Ajateenistuses tuleb valmis olla nii paaritunnisteks kiirrännakuteks kui ka pikemateks tavarännakuteks. Viimased võivad koos laagrielu ja erinevate harjutustega kesta mitu päeva.
- Sõduri baaskursuse lõpurännaku pikkus on sõltuvalt aastaajast ja väeosast 30–50 km. See vahemaa läbitakse üldjuhul 2–3 päeva jooksul. Ühel päeval võib rännak kesta kuni 12 tundi.
- Lõpurännakul on ajateenijad täisvarustuses, mis kaalub kokku 31,6 kg: sõduril seljas olev varustus koos kiivri ja põlvekaitsmetega kaalub 6,8 kg, seljakotis on 17,5 kg varustust ja rakmetes 7,3 kg lahingvarustust. Lisaks tuleb kaasa võtta relv, laskemoon 72 tunniks ja vajadusel ka muud tarvilikku.
- Vabal ajal on ajateenijatel võimalik iseseisvalt sportida. Selleks on väeosades spordisaalid ja -väljakud.
- Ajateenistuse jooksul on võimalik osaleda erinevatel kaitseväe spordivõistlustel.
Testi oma sportlikku vormi
Ajateenijate sportlikku vormi hinnatakse üldfüüsilise testiga. Test koosneb:
- kätekõverdustest kahe minuti jooksul
- istessetõusudest kahe minuti jooksul
- 3200 meetri jooksust
Puhkepaus harjutuste sooritamise vahel on vähemalt 10 minutit ja harjutuste järjekorda ei tohi muuta. Testi edukaks läbimiseks tuleb igas harjutuses saada vähemalt 60 punkti.
Eesti kaitseväes kehtivad nõuded on kirjas tabelis, kuid võid oma tulemusi hinnata Eesti kaitseväe üldfüüsilise testi kalkulaatori või USA armee üldfüüsilise testi kalkulaatori abil. Punktiarvestus on mõnevõrra erinev, kuid on ju põnev teada, milline on Sinu füüsiline valmisolek ühel või teisel skaalal.