Ajateenistusest
Ajateenistuse läbimine annab kogemusi ja teadmisi riigikaitsest ning avardab karjäärivaliku võimalusi. Pärast ajateenistust võib astuda Kaitseväe Akadeemiasse ja alustada ohvitserikarjääri või jätkata kutselise tegevväelasena, liitudes näiteks Scoutspataljoniga.
Ajateenistust saab läbida nendes üksustes
















Edukas ajateenistus algab heast füüsilisest ettevalmistusest. Regulaarne liikumine, eriti kestvusalad nagu jooksmine ja jalgrattasõit, aitab teenistuses paremini hakkama saada.
Kaitsevägi on loonud treeningrakenduse „Spordivägi“, mis pakub erineva raskusastmega treeningprogramme igal tasemel treenijale. Rakendus annab reaalajas teaduspõhist tagasisidet sinu arengule, et aidata saavutada paremaid tulemusi. Spordiväe treeningrakendust saab kasutada juba enne ajateenistust – selleks tuleb rakendus alla laadida.
Lisaks saad end proovile panna 12-nädalases treeningprogrammis „Koos vormi“, mis on valminud Kaitseressursside Ameti ja Fit-Q koostöös. Programm aitab saavutada spordialaseid eesmärke ning valmistab sind ette ajateenistuse kehaliste võimete kontrolltestiks (KVKT).
KVKT mittesooritamine tähendab, et ajateenistuses ei anta sulle auastet.
Näiteks, kui sul peaks olema ette nähtud nooremseersandi auaste, kuid KVKT ebaõnnestub, jääd esialgu reameheks kuni järgmise KVKT läbimiseni.
KVKT test koosneb järgmistest osadest:
- kätekõverdused (sooritus kestab 2 minutit),
- istessetõusud (sooritus kestab 2 minutit),
- 3200 meetri jooks.
Harjutuste sooritamise vahel on vähemalt 10-minutiline puhkepaus ning harjutuste järjekorda ei tohi muuta. Testi edukaks läbimiseks tuleb iga harjutusega koguda vähemalt 60 punkti.
Eesti kaitseväes kehtivad nõuded on toodud vastavas tabelis, kuid oma tulemusi saad hinnata Eesti kaitseväe üldfüüsilise testi kalkulaatori või USA armee üldfüüsilise testi kalkulaatori abil.
Sind ei kutsuta ajateenistusse, kui:
- sa oled asunud kõrgharidust omandama arsti või õe erialal
- sinu terviseseisund ei vasta kaitseväeteenistuskohustuslase tervisenõuetele
- sul on sotsiaaltoetuste seaduse alusel tuvastatud raske või sügav puue
- sul ei ole läbitud vähemalt põhikooli II kooliastet
- sa oled kriminaalasjas kahtlustatav või süüdistatav (kuni kriminaalmenetluse lõpetamiseni)
- sa oled vangistusseaduse tähenduses kinnipeetav või vahistatu
- sa töötad välislepinguga OECD või NATO sõjalises peakorteris
Sind vabastatakse ajateenistusest ja arvatakse reservi, kui:
- sa oled asunud asendusteenistusse
- sa oled saanud 28-aastaseks
- sulle on määratud karistuseks üle ühe aasta reaalset vangistust ning karistuse andmed ei ole kantud karistusregistri arhiivi
- sa oled enne andmete kaitseväekohustuslaste registrisse kandmist elanud katkematult vähemalt seitse aastat välisriigis ning ei ole viie aasta jooksul esitanud kirjalikku taotlust ajateenistusse või asendusteenistusse asumiseks
- sa oled sündinud ja elanud välisriigis enne sinu andmete kaitseväekohustuslaste registrisse kandmist ning ei ole viie aasta andmete registrisse kandmisest arvates esitanud kirjalikku taotlust ajateenistusse või asendusteenistusse asumiseks
- sa oled läbinud kohustusliku sõjaväeteenistuse välisriigi relvajõududes (taotlemiseks on vajalik lisada juurde tõendav dokument)
- sa oled teeninud sõjaväelasena välisriigi relvajõududes vähemalt 12 kuud (taotlemiseks on vajalik lisada juurde tõendav dokument)
- sa oled läbinud asendusteenistuse välisriigis
- sa oled kantud tervishoiukorralduse infosüsteemi arsti või õena ja oled läbi teinud kaitseväe nõuetele vastava väljaõppe:
- staabiohvitseride sõjaline baaskursus (SOSBK)
- sõjameditsiini baaskursuse (SMBK) I moodul (sissejuhatus sõjameditsiini; jalaväepataljoni meditsiinitaktika ja -varustus);
- esmaabi lahingkannatanule (TCCC – Tactical Combat Casualty Care)
- sa oled nimetatud kohtunikuks ning kohtute haldamise nõukoda on sinu vabastamise kohta teinud ettepaneku
Kui sind vabastati ajateenistusest enne teenistusaja lõppu, on sul võimalus teenistust jätkata, kui vabastamise aluseks olnud põhjus (nt vigastus) on ära langenud. Selleks tuleb esitada taotlus Kaitseressursside Ametile kaitseväeteenistuse veebis.
Ajateenistust saab jätkata kuni 27-aastane mees või naine, kui Kaitseressursside Amet ja teenistuskohal vastutav ülem selle heaks kiidavad. Ajateenistust on võimalik jätkata ainult ühe korra.
Kui sind vabastati tervislikel põhjustel, hindavad esmalt Kaitseressursside Ameti arstid sinu terviseseisundit. Teenistuse jätkamiseks peab sinu tervis vastama kaitseväeteenistuskohustuslaste tervisenõuetele.
Kui vabastamise põhjus oli muu kui tervis, kontrollib Kaitseressursside Amet, kas vabastamise aluseks olnud asjaolud on ära langenud.
Kui ajateenistusse asunud naine loobub teenistusest enne 90 päeva möödumist ja tal puudub kaitseväekohustus, võib ta samuti taotleda ajateenistuse jätkamist. Sel juhul tuleb võtta kaitseväekohustus, millest hiljem enam loobuda ei saa.
Tutvu tingimustega Tugi ja KKK lehel.
Mis kasu saad sina ajateenistusest?
- Enesekindlus ja füüsiline tugevus – ajateenistus arendab nii vaimset kui ka füüsilist vastupidavust.
- Juhtimis- ja meeskonnatööoskused – omandad väärtuslikud oskused, mis aitavad nii tööelus kui ka isiklikus elus.
- Aja planeerimine ja distsipliin – ajateenistuses kujunenud harjumused aitavad toime tulla igapäevaelu väljakutsetega.
- Sõbrad ja sidemed terveks eluks – teenistuskaaslastega loodud suhted võivad kujuneda eluaegseteks sõprussuheteks ning on kasulikud ka tulevikus.

Fakte ajateenistuse kohta
26%
Ajateenistuse läbimise kasulikkus isiklikuks arenguks on tõusnud.
14,3%
Ajateenistuse läbinud isikud teenivad nii palju rohkem palka.
56%
rohkem kutsealuseid suundub ajateenistusse kohe pärast gümnaasiumi kui varem.