Ajateenistuse läbimine 

Kaitseväe üheks oluliseks ülesandeks on välja õpetada reservarmee, kes sõjaajal tagab Eesti territoriaalse terviklikkuse ja riigi püsimise. Kaitsevägi on meie vabaduse ja iseseisvuse kaitsja, mille tugevus sõltub väljaõppinud inimestest.

Peamine väljaõpe toimub ajateenistuses, kus omandatakse vajalikud teadmised ja oskused riigikaitses osalemiseks.

Ajateenistusse kutsutakse kolm korda aastas

KESTUS 11 KUUD

Juhid ja spetsialistid jaanuaris ja juulis

KESTUS 8 KUUD

Sõdurid oktoobris

Jaanuaris ja juulis võetakse ajateenistusse eelkõige need, kes omandavad erialase väljaõppe, saavad juhiks või autojuhiks. Seetõttu kestab jaanuaris ja juulis algav ajateenistus 11 kuud, erinevalt oktoobrikutsest, mille kestus on 8 kuud.Suurem osa jalaväelasi koolitatakse välja oktoobrikutse käigus

Väljaõppetsükkel

Ajateenistus algab sõduri baaskursusega (SBK), mille käigus omandatakse üksiksõduri põhiteadmised ja -oskused. Pärast SBK lõpetamist jätkub väljaõpe sõjaväelise eriala õppimisega, näiteks jaoülema, autojuhi või parameediku erialakursustel (EK).

Erialakursusele järgneb relva- ja väeliigi allüksuse kursus (AÜK), mille eesmärk on harjutada koostööd oma sõjaaja üksuses. Ajateenistus lõpeb suurõppusega, kus erinevates üksustes väljaõpetatud ajateenijad harjutavad koostööd erinevates lahinguliikides.

Mõned loetletud kursustest võivad toimuda väljaspool koduväeosa, nt parameediku erialakursus viiakse läbi tervisekeskuses.

Teiste erialade väljaõppe puhul keskendub iga väeosa erialadele, mis tagavad väeosa ülesannete ja eesmärkide täitmise. See tähendab, et kõikidel üksustel ja väeosadel on oma spetsiifika ja erialad, mida saab õppida vaid seal teenides.

Ajateenistuse tsükkel on planeeritud selliselt, et tagada ajateenija pidev areng ja sujuv väljaõpe.

Kaitsevägi ei anna sulle mitte ainult põhjalikke teadmisi ja praktilisi oskusi riigikaitse valdkonnas, vaid ka tugeva aluse tulevaseks karjääriks ning isiklikuks arenguks. Ajateenistus ei ole pelgalt kohustus, vaid ka võimalus panustada riigikaitsesse ja ning  valmistuda edukaks karjääriks kiiresti arenevates ja olulistes valdkondades.

Vaimne tervis ja arstiabi

Igas kaitseväe struktuuriüksuses tegutsevad meditsiinikeskused, mis tagavad kõikidele ajateenijatele esmatasandi arstiabi. Üldarstiabi ja hambaravi osutamiseks on meditsiinikeskustes professionaalsed tervishoiutöötajad ning nõuetekohase sisustuse ja varustusega ruumid. Kaitseväe logistikakeskuse tervisekeskuses saavad ajateenijad lisaks üldarstiabile ka piiratud mahus haiglavälist eriarstiabi.

Lisaks on kaitseväel olemas oma kaplanid, psühholoogid ja sotsiaaltöötajad, kes toetavad ja abistavad teenistuses hakkama saamisel. Lisaks kõikidele pakutavatele hüvedele kehtib kõikidel ajateenijatel ka tervisekindlustus.

Vaata tabelist, millisesse väeossa, millal ja kui palju noori ajateenistusse 2025. aastal kutsutakse.

StruktuuriüksusJaotusKokku
3. nädal29. nädal42. nädal
Diviis27017001000
Küberväejuhatus9090
Merevägi150150
Õhuvägi8040
Toetuse väejuhatus405010
Sõjaväepolitsei150150
Erioperatsioonide väejuhatus30
KOKKU780221010104000